Rýmovník je pokojová rostlina s léčivými účinky, již podle názvu je jasné, že vám pomůže zejména při rýmě a nachlazení. Má ovšem i jiné účinky, osvěží vzduch, a tak se vám bude mnohem lépe spát, dokonce funguje i jako přírodní repelent.
Jeho pěstování je navíc velmi jednoduché, rýmovník se velmi rychle rozrůstá a nepotřebuje toho mnoho. Jak na jeho pěstování a jak můžete úrodu zpracovat?
I z malého odřezku se pozoruhodně rozroste
Rýmovníku eistuje více než 300 druhů, pokud vás ale zajímají jeho léčivé účinky, ty jsou u každého druhu stejné. Pokud tedy znáte někoho, kdo doma tuto rostlinu má, poproste ho o malý odřezek. Ten stačí nechat zakořenit, jakmile se kořeny objeví, stačí ji přesadit do květináče s běžným substrátem. Nejraději má jemnou písčitou hlínu. Budete jistě překvapeni tím, jak rychle se rýmovníku začne dařit.
Rozrůstá se přirozeně do výšky, proto je lepší jej pravidelně zastřihovat. Tím vznikne malý a velmi bohatý keřík. Má rád běžné podmínky, během jarního a letního teplejšího počasí se rýmovníku bude dařit i venku, přes zimní období jej ale vždy dejte do interiéru, aby rostlinka nezmrzla. Dnes jej ale běžně seženete i v květinářství, tam už si můžete pořídit vzrostlou rostlinku, o kterou se doma budete jen dále starat.
Rýmovník snadno rozmnožíte
Rostlinka roste skutečně rychle, pokud budete dávat pravidelně pozor na to, jak se rozrůstá, můžete ho dále množit, vždy když kousek uštípnete a necháte ho opět zakořenit. Koneckonců bude vám krásně růst právě tehdy, když bude mít místo pro růst nových listů. Co se týče zálivky, stačí zalévat jen asi jednou za týden či dva týdny. Postačí zkontrolovat, zda je vrchní část substrátu suchá. Pokud ano, je načase rýmovník zalít. Se zálivkou to ale určitě nepřehánějte, neměl by se zbytečně přelévat.
Rýmovník dejte do místnosti, kde spíte
Rýmovník uvolňuje svou aromatickou vůni, která je podobná mátě či eukalyptu vždy, když listy promnete v dlaních nebo mezi prsty. Po utržení stačí list zlomit a můžete si k němu přičichnout, když máte rýmu. Okamžitě se vám uleví a nos se uvolní. Rostlinku je ale vhodné umístit do pokoje, kde spíte, protože bude postupně osvěžovat vzduch, určitě se vám tak lépe bude usínat i spát.
A protože rýmovník roste opravdu rychle, pokud se mu dobře daří, budete jistě přemýšlet, jak jej využít. Když listy sklidíte, můžete si z nich připravit čerstvý čaj, který uleví při nachlazení a rýmě, ale zpracovat se dá i jinak. Navíc funguje i jako repelent, protože jeho aromatická vůně odpuzuje komáry ale i ostatní dotěrný hmyz.
Čaj, sirup i tinkturu připravujte z čerstvých listů
Jakmile se začne rýmovník rozrůstat, můžete si v klidu kdykoliv utrhnout pár lístků, ze kterých připravíte vždy čerstvý čaj. Listy se nesuší, je vždy zapotřebí je čerstvé zpracovat.
- Na přípravu sirupu stačí použít asi 30 čerstvých lístků, které se natrhají nebo lehce rozdrtí v hmoždíři a vloží do zavařovací sklenice. K listům se pak přidá cukr a plátky citronu či pomeranče.
- Sirup můžete mít vařený, nebo jej můžete nechat vyluhovat na slunečném místě v dobře uzavřené sklenice. Do dvou týdnů by měl být takto připravovaný sirup hotový.
Tinkturu z rýmovníku vyrobíte také snadno. Listy stačí dát do sklenice a přelít alkoholem, nejlépe domácí pálenkou. Vše se nechá po dobu několika týdnů vylouhovat. Tinkturu pak jen stačí přecedit přes sítko a je hotovo. Hotová tinktura je skvělým pomocníkem při nachlazení.
Rýmovník na odlákání dotěrného hmyzu
Pokud vyrážíte v létě do přírody, bude se vám repelent hodit. Vsaďte tentokrát ale na ten přírodní. Asi hrst rýmovníkových listů přelijte asi třemi deci vařící vody a nechte přes noc vylouhovat. Poté přeceďte a přidejte jedu lžíci vinného octa. Přírodní repelent je na světe, stačí ho přelít do lahvičky s rozprašovačem.
Výluhem z rýmovníku můžete potírat i pokožku. Pomáhá například na ekzémy a drobná poranění pokožky.
Zdroj foto: www.freepik.com